Yanlış Bildiklerimiz
Lastikler Hakkında Yanlış Bildiklerimiz!

Lastik havalarını düşük tutarsak, hem daha iyi tutunur, hem de daha konforlu olur!

Yanlış! Lastik havalarının, aracın fabrika deÄŸerinin altında olmaması gerekir. Hatta yüke ve yolcu sayısına göre artırılmalıdır. Çünkü inik lastiÄŸin  tabanı  yere  yayılarak  daha  iyi tutunma saÄŸlamaz. Aksine tabanın  ortası  yukarı  kalkar  ve  yol  ile  teması  kesilir.

Ä°nik lastiklerin  yalnız  omuz kısımları yere basar. Lastik inikken; kayma hareketleri  çok  daha  düşük  hızlarda  baÅŸlar,  fren mesafesi uzar, direksiyon  hareketlerine  daha geç cevap alınır. Belki daha konforlu sürüş yaparsınız ama, konforlu ÅŸekilde yoldan çıkar, konforlu ÅŸekilde çarparsınız!


Sıcak  havada, lastiÄŸin ısınmasını dengelemek için lastik havaları indirilir!

Yanlış!  LastiÄŸin  ısınmasının  en  büyük nedeni havanın sıcak olması deÄŸil,  lastik havalarının düşük olması nedeniyle lastik yanaklarının daha fazla esnemesidir.


YaÄŸmurda inik lastik  daha az  kayar!

Yanlış!  Ä°nik  lastikte  su  boÅŸaltma kanalları kapandığı için yaÄŸmur suyunu  çok  daha az boÅŸaltır hatta boÅŸaltamaz ve su üzerine çıkma ve
su  yastığı  üzerinde  kayma  (aquaplanning)  çok daha düşük hızlarda baÅŸlar.


Motorlu araçlar lastiğin üzerinde gider!

Yanlış!  Motorlu  araçlar  lastiÄŸin  içindeki havanın üzerinde gider. EÄŸer  lastiÄŸin  içinde  hava  yoksa,  hiçbir yere gidemezsiniz. DoÄŸru lastik  havası,  ayağınızdaki  ayakkabı  numarası  gibidir. Ayağınızı sıkan veya bol gelen bir ayakkabıyla nasıl yürüyemezseniz, otomobilin yol tutuÅŸu da aynı ÅŸekilde bozulur.